Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

25 évvel a srebrenicai mészárlás után sok túlélőnek még mindig napi harc szenvedéseik elismertetése

Forrás: 444 | Szemlézés időpontja: 2020. július 11. 15:29

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Idén július 10-11-én 25 éve, hogy boszniai szerb katonai alakulatok kegyetlenül lemészároltak 8700 bosnyák civilt a boszniai hegyi kisvárosban, Srebrenicában.

A település akkoriban, a jugoszláv háború kellős közepén az ENSZ által védett, „biztonságos területnek” számított. Négyszáz, a civil lakosságot védő holland békefenntartó katona tartózkodott ott, akiket lefegyvereztek a várost lerohanó Szerb Köztársasági Hadsereg csapatai, és akik végül tétlenül nézték végig, ahogy Ratko Mladić parancsnok vezetésével a katonák levadásszák és brutálisan kivégzik a menekülő muszlim férfiakat és fiúkat.

Idén, a 25 éves évfordulón is temetést rendeznek hozzátartozóik nyolc frissen előkerült áldozatnak.

Az AP hírügynökség tudósítója beszélgetett Fazila Efendič-csel, a mészárlás egyik női túlélőjével, aki idén nővére oldalán vesz részt a megemlékezésen, amin ezúttal nővére temeti majd el a férje nemrégiben megtalált csontjait.

„Ez majd egy kis enyhülést ad neki” - mondta Fazila Efendič, aki maga férjét és fiát vesztette el 1995 júliusában. Három, illetve öt évbe tellett azonban, mire a szerettei maradványait sikerült tisztességesen eltemetnie. „Azokban az években minden újonnan feltárt tömegsírhoz ellátogattam, és a férjem és a fiam nyomait kerestem. Nem lehet leírni azt a keserűséget, amit akkor érez az ember, mikor csontról csontra kutatja fel a szeretteit” - magyarázta.

Fazila Efendič története több ezer másik túlélő története: 25 évvel a srebrenicai mészárlás után még körülbelül 1200 eltűnt személy maradványait keresik a hozzátartozóik

Ennek oka, hogy a népirtás bizonyítékai eltüntetése érdekében a Szerb Köztársasági Hadsereg katonái a tömegsírba lökött holttesteket nem sokkal később buldózerekkel kiforgatták, és az országrész különböző pontjain ásták el őket újra.

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata