Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

A boldogság inkább a személyiségünktől függ, mint a körülményeinktől

Forrás: HVG | Szemlézés időpontja: 2020. október 20. 18:19

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Az elmúlt években egész iparág épült a boldogságfétisre, ami néha leegyszerűsítéseket, nem egyszer alapvető félreértéseket okoz. Nagy Henriett pszichológus, az ELTE adjunktusának új könyve segíti a tisztánlátást.

- Meg lehet egyáltalán határozni, hogy mi a boldogság?

- A pozitív pszichológiai irányzat definíciója szerint a pozitív és negatív érzelmek optimális egyensúlyi állapota: ha háromszor annyi pozitív érzelmet él át valaki egy bizonyos idő alatt, mint negatívot, akkor azt mondjuk róla, hogy magas az érzelmi jólléte. Leggyakrabban egyébként elégedettségérzetként mérik a boldogságot: kérdőíven kell bejelölnie a válaszadónak egy skálán, hogy mennyire elégedett az életével.

A boldogság ugyanis nemcsak pillanatnyi állapot vagy érzés, hanem viszonylag stabil jellemzője az embernek: mindenkinek az életében megfigyelhető a boldogság többé-kevésbé állandó alapszintje, amelyből a nagyobb életesemények is csak átmenetileg mozdítanak ki felfelé vagy lefelé. Vannak kutatások, amelyek 8–10 éven keresztül vizsgálták különböző emberek boldogságszintjét, és az derült ki, hogy ez tartósan nem változik még akkor sem, ha jó vagy rossz dolgok történnek valakivel.

- Sokak számára meglepően hangozhat, hogy a negatív érzelmek is beleférnek a boldogságba.

- Negatív érzelmeink mindig vannak, pont úgy, ahogy egy kertben folyamatosan nőnek a gyomok is. A kérdés csak az, mennyi virágot tudunk ültetni melléjük, vagyis mennyi pozitív érzés születik a negatívok mellett. Nem az a cél, hogy a negatív érzelmeket kiiktassuk vagy megszüntessük. Boldog embernek csak az nevezhető, aki mindenféle érzését szabadon megéli bármilyen torzítás, elfojtás nélkül.

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata