Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

Mikor legyen telefonja a gyereknek? - A kérdés, amire nincs jó válasz

Forrás: WMN | Szemlézés időpontja: 2020. november 29. 09:44

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Elkezdődött. Azt hittem, van még egy kis időnk addig, hogy a gyerekeink mobiltelefonra vágyjanak, de sajnos nem. Az iskola elhozta ezt az igényt, mivel az iskolatársak közül már sokaknak van, és nyilván használják is a folyosón, az udvaron. És ha már a nagyobb akarja, akkor nyilván a kisebb is, aki amúgy még csak ötéves. Egyelőre persze egyiküknek sem lesz, annak ellenére, hogy én egyáltalán nem vagyok mobilellenes, sőt. De azért pár évet még várniuk kell – ebben az is megerősített, hogy elolvastam a Szülők Nagy Mobilkönyvét. Igaz, a végére megfejtettem, hogy ez valójában nem nekem szól, de azért összeszedtem a legfontosabb tanulságait, amiket érdemes az X és az Y generációs szülőknek is mérlegelni, mielőtt továbbpasszolják a gyereküknek a saját régebbi okostelefonjukat.

Egy kis #tbt

Pontosan tudom, hogy ma nem ugyanazt jelenti a mobiltelefon, mint amit a ’90-es évek végén, (amikor nekem lett), de maga az alapvetés valahol mégis hasonló (még ha ma már más csatornákon kommunikálunk is a telefonjaink segítségével). Főleg, ha figyelembe vesszük, hogy amikor én 14 évesen boldog tulajdonosa lettem egy 3210-esnek, a délutánjaim jelentős részét amúgy a számítógép előtt töltöttem, mert akkor indultak be a csetszobák és a fórumok is. Szóval ugyanúgy megéltem, milyen idegenekkel beszélgetni, mint ma a közösségi médiában, és nem sokkal később a szextinget (nem idegenekkel) is – 162 karakterben.

És igen, előbb láttam pornót, mint hogy szexeltem volna, vagyis összességében valószínűleg közelebb állnak az élményeim a gyerekeim feltételezett majdani élményeihez, mint egy nálam pár évvel idősebb X generációs szülő tapasztalásai. Ez ugyan megkönnyíti a dolgokat, ugyanakkor fennáll a veszélye, hogy emiatt kevésbé parázom, esetleg elbagatellizálok olyan dolgokat, amiket nem kellene.

Amúgy nyilván tudom, hogy az internet tele van veszélyekkel, de közben szuper dolgokkal is, amiket szerintem kár figyelmen kívül hagyni egy ilyen döntés esetén.

Szerintem egy kissé paráztató hangvételű a témában nemrég megjelent Szülők Nagy Mobilkönyve, miközben a felvetései és kérdései nagyon fontosak, és sorvezetőnek szuperek – csak éppen valószínűleg annak az egy szülőgenerációnak, akiket a borítón szereplő két híresség is képviselt, vagyis Lilu és Nagy Ervin korosztályának.

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata