Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

Minden nyolcadik bántalmazás kerül a gyermekvédelem látókörébe

Forrás: Pesti Hírlap | Szemlézés időpontja: 2020. október 27. 07:07

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Hiába az Emmi-útmutató és a korszerű törvények, ha a gyermekvédelmi szakemberek nehezen alkalmazzák azokat. A rendszer túlterhelt, de a civil és az állami szféra is nehezen találja az összhangot egymással. Dr. Repponi Felícia jogász, a Direkció Alapítvány szakmai vezetője 11 éve foglalkozik gyermekvédelmi ügyekkel. Kutatási területe a hátrányos helyzetű gyerekek a magyar jogrendszerben.

- Mekkora a nyomás a magyar gyerekvédelmi rendszeren?

- A gyámhivatalok és a gyermekjóléti szolgálatok is leterheltek. A KSH statisztikái alapján kb. 900 ezer gyerek van a gyermekvédelem látóterében, tehát majd’ minden második – ez nekem is meglepő volt. Van átfedés a gyámhivatal és a gyermekjóléti szolgálat között, de a bántalmazott vagy súlyosan veszélyeztetett gyerekek körében így is magas a látencia. Átlagosan minden nyolcadik eset kerül a gyermekvédelem látókörébe.

- Hogyan lehetne javítani ezen az arányon?

- Aki kapcsolatba kerülhet egy üggyel, annak kötelessége a gyerek veszélyeztetettségét észlelni és jelezni. A gyerekvédelmi jelzőrendszerbe tartoznak többek közt az iskolai dolgozók, a háziorvos, akár a bíróság is. Szükség lenne arra is, hogy a szakembereket továbbképezzék: az Emminek van egy útmutatója a gyerekbántalmazás felismeréséhez, aminek jogszabályi ereje van, de a szakemberek 90 százaléka nem is hallott róla. Ez nagyon nagy probléma. Egy olyan esetben, ahol az egyik szülő súlyos sérülést okozott a másiknak, vettek látleletet, volt feljelentés súlyos testi sértésért, azonban a rendszerig nem jutott el, hogy a gyerekek veszélyben vannak otthon, mert nem a gyerekek előtt történt, nem ellenük irányult, és a sértett szülő nem kérte a gyermekjóléti szolgálat segítségét. A szakemberek sem feltétlenül ismerik fel, hogy ez probléma, pedig ez közvetett bántalmazás. Egyre több szervezet, hatóság érzékenyedik szakmailag a bántalmazás felé, de egy áldozat még mindig átlagosan nyolcszor kér segítséget, mire érdemben foglalkoznak vele. Egy jó példát hadd említsek: egy időben prostitúció-prevencióval foglalkoztam, és az elmúlt években ez kormányzati szinten is prioritás lett. Összefogtak a civil, gyermekvédelmi és nőjogi szervezetek, és elérték, hogy kiemelten, összehangoltan kezelje ezt a rendszer. Kidolgoztak egy módszertant: ha például a rendőrségen, vagy a határnál megállítják, milyen kérdéseket kell feltenni annak, aki bajba jutott, így hatékonyabb lett az esetek felismerése. Például megnézik, milyen a ruházata, vannak-e rajta verésnyomok, az okmányai megvannak-e.

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata