Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

Pap legyen belőled, fiam! – mondta és megcsókolta az újszülött talpát

Forrás: Családháló | Szemlézés időpontja: 2020. július 14. 09:48

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Wagner Viktória védőnőre, szociális testvérre emlékezük.

„Nem ti választottatok engem, hanem én választottalak titeket,

és én rendeltelek titeket, hogy ti elmenjetek és gyümölcsöt teremjetek,

és a ti gyümölcsötök megmaradjon; hogy akármit kértek az Atyától az én nevemben, megadja néktek. Ezeket parancsolom néktek, hogy egymást szeressétek!” János 15:16-17

1907. július 7-én született Parasznyán Wagner Ilona Anna, aki a Viktória nevet már szerzetesként vette fel. Édesapja körjegyzőként dolgozott a faluban. A családfőt 1914. novemberében meggyilkoltak, az édesanyának a hat gyermekkel el kellett hagyja a szolgálati lakást és a falut.

1926-ban Miskolcra költözött a család. Viktória két testvérével (Herminával és Beatrixszal) belépett a Szociális Testvérek Társaságába. A társaság révén került az anya-, gyermek- és nővédelemmel kapcsolatba, ugyanis ekkoriban indult a zöldkeresztes védőnőképzés, ahová érettségivel vagy tanítói oklevéllel lehetett jelentkezni. Neki akkor csak négy polgárija volt, mégis felvették. Az első legjobb eredménnyel végzők között kapta meg az oklevelét 1933-ban. Ettől kezdve zöldkeresztes védőnőként dolgozott.

Szolgált Gyöngyösön, Szegváron, Szentesen, Bordányban, Csíksomlyón, Kistemplomtanyán, 1958-tól pedig Kiskundorozsmán. 1964-ben az Egészségügy Kiváló Dolgozója kitüntetést kapta, életművéért pedig a Nagycsaládosok Országos Egyesülete által alapított „Élő Nemzeti Kincs” díjat.

1966-ban nyugdíjazták, de a szolgálat soha nem szűnt meg számára. Mindig nyitva állt nála az ajtó és az ablak, bemehetett hozzá, aki beszélgetni szeretett volna vele – segítséget, tanácsot, jó szót, szeretetet mindig kaptak. Az ablaka legendás volt arról, hogy ott adta ki, amire a hozzá fordulóknak szüksége volt. Cukrot, lisztet, de volt, hogy vaskályhát…

1989-ben a Duna Televízió Vallási Műsorok Szerkesztősége, a Fiatal Művészek Stúdiója portréfilmet készített vele „Köszönöm, Uram, hogy hívtál” címmel.

Haláláig Kiskundorozsmán élt a szolgálati lakásában, ami nem volt több egy egyszerűen berendezett szobánál – mégis teli volt szeretettel, szolgálatkészséggel, alázattal, Jézus szeretetével. Wagner Viktória egész életében mély hittel szolgálta Istent, pártfogója volt a szegényeknek és a cigányoknak, és szüntelenül tiltakozott az abortusz ellen.

Sok pap köszönheti neki a papi hivatását: legendaként él róla, hogy amikor egy újszülöttet gondozásba vett, otthon meglátogatta, némelyikük talpát megcsókolta, és azt mondta, pap legyen belőled, fiam! És így is lett. 1994. december 6-án, 87 éves korában hunyt el, temetésén ott voltak mindazok a papok, akik így kapták indításukat a papi hivatásra.

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata