Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

Újra ki kéne találni, hogyan éljünk közösségben

Forrás: Szabad Föld | Szemlézés időpontja: 2020. augusztus 5. 09:56

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Kánai András jövőkutató, kommunikációs szakember, science fiction író, a legnagyobb hazai spekulatív fikcióval foglalkozó nonprofit honlap, az SFmag alapító szerkesztője, a Holnap történt című könyv szerzője. Azt mondja, a jövő megismeréséhez leginkább a múltat, a jelent és az embert kell ismerni.

– Itt ül velem szemben egy jövőkutató. Kíváncsi vagyok, mit felel arra, ha azt állítom, nincs is jövő, hiszen mindig a jelenben élünk.

– Valóban sokszor felmerül a kérdés, hogyan lehetséges azt kutatni, esetünkben a jövőt, amit valójában senki se lát. A jövőkutatók éppen ezért arra kényszerülnek, hogy két lábbal a jelenben állva azon gondolkozzanak, az addig rendben van, most itt vagyunk, így élünk, de vajon hogyan lesz mindez holnap vagy tíz év múlva.

A jö­vőkutató egy kicsit társadalomkutató, mérnök, kreatív elemző, gondolkodó is, aki a folyamatokra és az ebből fakadó változások irányai­ra koncentrál.

– Mond egy példát?

– Ez olyan, mintha valaki 2004-ben azt mondta volna, hogy 2020-ban lesz egy olyan internetes oldal, amit az emberiség fele használ majd, havi szinten 3 milliárd ember. Ez a Facebook. Miközben 2003-ban ez a felület Facemash néven azért készült a Harvard Egyetemen, hogy lányokkal lehessen ismerkedni. És lám, a Facebook mára gazdasági tényezővé vált, iparágak sorsát határozza meg, választásokat dönt el.

– Volt olyan 2004-ben, aki ezt előre jelezte volna?

– Az akkori jövőkutatók nem foglalkoztak ezzel a portállal, pedig ha megnézték volna a felhasználók növekedési ütemét, akkor az elemzésben akár el is juthattak volna odáig, hogy a Facebookot ma már egyetlen társadalom sem tudja se lenyelni, se kiköpni.

De mondok másik példát: Philip K. Dick író 1956-ban írt egy novellát Különvélemény címmel. Film is készült belőle 2002-ben. Főhőse egy olyan cégnél dolgozik, ahol előre látják a bűntényeket, és a rendőrség még azt megelőzően beavatkozik, vagyis elfogja az illetőt, mielőtt a bűncselekményt elkövethetné.

Ezt páran végiggondolták, hogyan volna mindez megvalósítható, működhet-e, és amit az író a jövőbe vetítve megfogalmazott, az mára maga a valóság: létezik olyan, gazdasági, szociális, bűnügyi háttérkutatást, elemzést folytató szoftver, amelynek eredményeként nagy eséllyel kimutatható, hogy az USA melyik államában, annak melyik városában milyen típusú bűncselekmények elkövetése várható, és hogy azt előreláthatóan milyen típusú csoportok, egyének követik el.

– A viselkedéselemzés ezek szerint a jövőkutatás fontos része?

– Az egyik legfontosabb. Arra irányul ugyanis, hogy az emberek hogyan reagálnak egy-egy új dologra, miként viselkednek akkor, ha változás áll be a mindennapi életükben, legyen az munka, szórakozás, étkezés, veszélyhelyzet vagy katasztrófa.

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata