Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

Világhírű AI-kutató: A gépek az évtized végére elég okosak lesznek szellemi munka végzésére

Forrás: növekedés.hu | Szemlézés időpontja: 2020. november 27. 07:10

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Még ebben az évtizedben fel kell készülnünk arra, hogy az általános intelligenciával bíró gépek átveszik a rutinszerű fizikai és szellemi munkákat az emberektől, mondta a növekedés.hu-nak Stuart J. Russel, nemzetközileg elismert mesterséges intelligencia kutató. A szakember szerint, aki november 30-án több világhírű MI-kutatóval virtuálisan Magyarországra látogat, az új világban az emberek gazdasági szerepe megváltozik, s a személyes kapcsolatokra és szolgáltatásokra épülő vállalkozások kerülnek előtérbe.

- A mesterséges intelligenciát (MI) kutatja, tanítja – erről tart előadást tömegeknek. Mit gondol, az emberek tisztában vannak azzal mi az MI és hogy működik?

- Azoknak, akik nem a médiából tájékozódnak, egész pontos elképzelésük van arról, hogy mit jelent. Az ő definíciójuk szerint az MI a számítógépek intelligenciájának fejlesztése, ami helytálló. Ha olvastak róla a médiában, akkor félrevezették őket, a média ugyanis összekeveri a MI-t annak egy ágával, a gépi tanulással, és annak is egy alkategóriájával, az ellenőrzött tanulással (supervised deep learning), mely során nagy hálózatokat „tanítunk” óriási adathalmazok feldolgozására és annak hasznosítására, előrejelzések készítésére. Ez azonban a MI egy igen kis szelete, a média jelentős része azonban ezzel azonosítja.

- Vagyis mi vagyunk a hibásak.

- Sok ember ezt veszi alapul. Hasonló volt a helyzet a hetvenes években, amikor a MI szintén egy kis szeletét azonosították a teljes tudománnyal, ami szintén félrevezető – olyan mintha azt mondanánk, hogy a fizika és a mobiltelefonok egy és ugyanaz. A MI egy rendkívül nagy terület, ami sokfél módszert, megközelítést, kérdést magába foglal. A fogalmak tisztázása azért fontos, hogy megértsük milyen előnyökkel és veszélyekkel járhat az MI alkalmazása. A lehetséges veszélyekre Ön is gyakran felhívja a figyelmet, s három elvet hangsúlyoz, melyeket ilyen rendszerek/robotok fejlesztéskor érdemes szem előtt tartani: önzetlenség, szerénység, és az emberiség szolgálata.

Eddig úgy fejlesztettünk ilyen rendszereket, hogy meghatároztuk a célt, a gép pedig teljesítette. A gond ezzel csak az, hogyha nem pontosan határozzuk meg a célt és átsiklunk valami felett, ami számít, akkor a gép az utasítás szerint jár el, és nem törődik a többi szemponttal, ami ellenkezhet azzal, amit szeretnénk. Midász király legendája jól szemlélteti ezt a problémát: a király azt kívánta, hogy minden, amihez hozzáér, váljon arannyá. Így lett, és a király éhen halt. Ebben a esetben a gép az, ami a kívánságot teljesíti. Vagyis el szeretnénk kerülni azt hogy a MI-rendszerek olyan célokat teljesítsenek, melyek pontatlanok vagy hiányosak.

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata