Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

A kistermelők a járvány hősei

Forrás: Magyar Mezőgazdaság | Szemlézés időpontja: 2020. október 21. 15:30

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

A családi gazdálkodók és a kistermelők az utóbbi hónapok hősei az élelmezésben, mert a korona­vírus-járvány alatt végig a frontvonalban dolgoztak. A nehéz körülmények dacára velük voltak a feldolgozók, a szállítók és a kereskedők is, írja az október 16-i élelmezési világnap alkalmából kiadott közleményében az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete.

A világnap alkalmából az agrárinnováció fontosságára is felhívja a figyelmet a FAO. Az első élelmezési világnapot 1979-ben szervezték meg, azért, hogy a FAO ráirányítsa a figyelmet az éhezésre, az élelmezésbiztonságra, és arra, hogy az éhezés nélküli világ megteremtéséhez mindenki hozzá tud járulni. A koronavírus miatt idén a FAO világnapi üzenetét azzal egészítették ki, hogy válságban sem szabad megfeledkezni a fenntarthatóságról, és hogy egyénileg, fogyasztóként is sokat tehetünk érte.

A FAO idei világnapi kiadványa bemutatja, hogy a szervezet és partnerei hogyan segítenek az éhezőknek a világ minden részében, hogy mit tesznek a helyi élelmezési rendszerek ellenállóvá tételéért, és hogy hogyan segítenek fenntartható megélhetési módok kidolgozásában a rászorulók számára. A COVID-19-járvány széles körű hatásai ismét emlékeztetnek minket a globális szolidaritás és tettek fontosságára, áll a szervezet kiadványában.

Válasz a koronavírusra

A FAO a hosszú távú ellenálló képesség és a fenntarthatóság kialakításán dolgozik. A legszegényebbek 80 százaléka vidéken él, és többségük a mezőgazdaságból tartja el magát és családját.

Ahhoz, hogy az ő életük tartósan javulhasson, át kell alakítani az élelmiszer-termelést, -feldolgozást, -kereskedelmet és csökkenteni kell az élelmiszer-pazarlást, úgy, hogy a távolabbi jövőben se szenvedjünk hiányt – a biológiai sokféleség és a természeti erőforrások megóvása mellett.

A hosszú távra szóló segítség mellett a FAO rövid távú megoldásokkal is támogatja a rászoruló közösségeket, különösen az olyanokat, amelyek már a koronavírus-járvány előtt is válságos helyzetben voltak éhínség, konfliktusok vagy betegségek miatt. Figyelemmel kísérik a jelentős élelmiszerimportra szoruló országokat, például a fejlődő kis szigetállamokat és az elsődleges exportcikkektől (pl. kőolajtól) függő országokat. A FAO szerint a biztonságos és tápláló ételhez való hozzáférés biztosítása az alapja a COVID-19 kihívására adott válaszoknak.

„A továbbfertőzést lassítani hivatott intézkedések életeket mentettek, azonban a járványügyi korlátozások miatt egyes rászoruló családok számára még nehezebbé vált az ételhez való hozzáférés és a megélhetés, mert az egyébként is élelmezési válsággal sújtott országok többségében drágultak az élelmiszerek és csökkentek a fizetések” – emelték ki.

A FAO családi gazdaságokkal, köz- és magánintézményekkel összefogva dolgozott ki válaszlépéseket, többek közt szociális intézkedéseket és agrártámogatásokat.

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata