szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az élet és egészség védelme érdekében, a koronavírus-járvány miatt a téli szünet előrébb hozását kéri a miniszterelnöktől (is) a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ).

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Nyílt levelet írt Orbán Viktor kormányfőnek, Kásler Miklós emberierőforrás-miniszternek, illetve Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárnak a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). A három címzettet arra kérik: rendeljenek el azonnali, előrehozott téli szünetet az élet és az egészség védelme érdekében, és hogy haladéktalanul fizessék ki a járvány miatt kiesett jövedelmeket.

Az Önök politikai közössége több alkalommal utal a keresztény értékekre. Hol vannak azonban ezek az értékek, amikor a dolgozók védelméről van szó?”

– teszi fel a kérdést a PDSZ.

“Amennyiben nem csak politikai termékké akarják lealacsonyítani ezt az értékvilágot, úgy az élet és az egészség védelmében azonnal zárják be a közoktatási intézményeket, rendeljenek el téli szünetet, és haladéktalanul fizessék ki a Covid-járvány miatt kiesett munkajövedelmeket mind a pedagógusoknak, mind a szoros kontaktjaiknak. A PDSZ azt javasolja, hogy a kiesett napokat – közel két hetet – június 16-ától 30-áig lehet bepótolni” – írják a levélben.

A PDSZ kitér a napi járványadatokra is, hogy az elmúlt 24 órában 182-vel nőtt a Covid miatti halálos áldozatok száma. “Önök még mindig nyitva tartják az óvodákat, iskolákat. A PDSZ-hez tömegével érkeznek a visszajelzések, hogy igazolt fertőzések esetén sem történik napokig semmiféle intézkedés a járvány terjedésének megakadályozására, az intézményben tanulók és dolgozók védelmében.

A bevalottan pontatlan tesztelések eredményével bűvészkednek, hozzászámolva az egészségesekhez azokat, akiket azért nem teszteltek, mert betegek vagy kontaktként karanténban vannak, megtévesztve ezzel a közvéleményt”.

A PDSZ arra is kéri a kormányzatot a levélben, hogy egyszerűsítsék a járvány miatti keresőképtelenség miatt kiesett bérek kifizetésének “bürokratikus folyamatát, hogy a dolgozók és családjaik ne egzisztenciális félelemként éljék meg a tesztelést. Ezzel a lépéssel nem csak az oktatásban dolgozókat védenék, hanem mindazokat az egyéb, termelő ágazatban dolgozókat is, akinek a gyermekei így nem hordják haza a vírust” – teszik hozzá.

A levélben szóba kerül a kormány egy korábbi ígérete, mely szerint "azok a pedagógusok, akik a munkahelyükön kapták meg a fertőzést, tehát Covid-pozitívak, ők teljes táppénzre jogosultak, de nem csak ők, hanem a szoros kontaktjaik is”. A PDSZ azonban úgy látja, hogy a gyakorlatban nem ez zajlik.

Folyamatosan kapjuk a leveleket, hogy a 60%-os táppénz milyen kiszolgáltatott helyzetbe hozza a magyar családokat. Lassú, bürokratikus az út a 100%-os táppénzig, és szinte senki nem kapja meg azt. Miközben emberek halnak meg, családok lehetetlenednek el, nem itt kellene tartanunk”

– írták.

A levél úgy zárul, hogy “a pedagógusbérek eleve roppant alacsonyak, mivel nem váltották be azon ígéretüket, hogy a mindenkori minimálbérhez kötik, így a 60%-os táppénz számos családot lehetetlenít el. Pont a karácsonyi időszakban. Miközben az 1997. évi CLIV. törvény az egészségügyről jelenleg is kötelezi Önöket minden dolgozóra nézve, hogy a járványügyi elkülönítés, a járványügyi megfigyelés és a járványügyi zárlat, továbbá a járványügyi ellenőrzés idején az azok végrehajtásával összefüggésben felmerült, a fertőző betegnek, illetve a kórokozó hordozónak fel nem róható, szükséges és indokolt költségeket és a társadalombiztosítási jogviszony alapján meg nem térülő kiesett munkajövedelmet az állam mind a fertőző beteg, mind a kórokozó hordozó részére térítse meg” – áll a levélben.