Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

„Az én megküzdött történetem másoknak erőt és reményt ad”

Forrás: evangelikus.hu | Szemlézés időpontja: 2020. október 27. 12:49

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

A lombikprogram teológiai problematikája újra aktuális kérdésként került elő az elmúlt hetekben Veres András győri megyéspüspök újbóli kijelentése nyomán, miszerint a lombikprogram bűn: „a még mindig nagyon fájdalmas” lombikprogramot „teljesen ki kéne iktatni a gyakorlatból, súlyos bűnöket követünk el vele!” Bóna Judit, a Karc FM rádió munkatársa beszélgetett dr. Pángyánszky Ágnessel, az Evangélikus Hittudományi Egyetem adjunktusával, a Gyakorlati Intézet vezetőjével.

– Mit szólt ahhoz, hogy Veres András megyéspüspök újra élesen kritizálta a lombikprogramot?

– Köszönöm a témával kapcsolatos megkeresést. Veres András megyéspüspök úr újbóli véleményét közvetlenül nem hallottam, de érdekes, hogy futótűzként terjedt el a híre, így elég sok médiafelületen lehetett újra olvasni róla. Szeretném a püspök úr véleményével kapcsolatban hangsúlyozni, hogy nem személyes kritikát fogalmaz meg, hanem a római katolikus egyház hivatalos álláspontjának ad hangot, és tiszteletben kell tartanunk véleményének megszólaltatását. Ez a véleménynyilvánítás jó alkalom arra, hogy újra dialógus szülessen erről, bár olvasgatva a közösségi médiában megfogalmazódó véleményeket, eléggé szerteágazóak a reakciók. Látnunk kell, hogy sok olyan területe van az életünknek – ilyen a lombikprogram is –, amelyeknek van etikai és teológiai kérdésfelvetése. Teoretikusan egyáltalán nem baj, hogy tanuljuk ezt a folyamatot, és most éppen a római katolikus állásfoglalás kapcsán mindenki átgondolhatja, mit tud, mit hisz, mit tart fontosnak a lombikprogramban.

– Mi a bibliai háttere ennek, mi a teológiai érvelés?

– A lombikprogram bibliai háttere az ember teremtettségében keresendő: Isten ajándéka az élet, és a fogantatás két ember, egy férfi és egy nő szeretetben történő házassági szövetségében történik. A római katolikus álláspont a „lesznek ketten egy testté” bibliai ige fizikai és lelki megvalósulását egyszerre feltételezi mint a fogantatás feltételét. Az orvostudomány segítsége számukra nem fér bele ebbe az ősi egységbe. A női petesejt és a hímivarsejt egyesülésétől fogva Isten által adott emberi életnek tekintik az embriót, ám ha az embrió nem ágyazódik be, nem fejlődhet tovább.

Tudom, hogy sokak számára ezek a biblikus és teológiai érvelések idegen környezetnek számítanak, mégis ezen az alapon kell átgondolnunk, hogyan fér bele ebbe a lombikbébi program lehetősége.

Evangélikusként ehhez a bibliai alaphoz elengedhetetlennek tekintem keresztény hitünk másik nagy pólusát, és ez pedig a szeretet, ami magába foglalja az áldozathozatalt, a vigasztalást, az együttérzést, az együttszenvedést, Isten és az emberek irgalmát.

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata