Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

Hamisan cseng, ha a politika mondja meg, mi a kereszténység

Forrás: romkat.ro | Szemlézés időpontja: 2020. december 4. 18:46

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Több mint 10 éve készítettünk egy kutatást arról, hogy a magyarországi írott sajtóban mikor és milyen módon szerepelnek a vallás és az egyházak szavai. Több mint tízezer cikket elemeztünk különböző módszerekkel. Amikor pedig a vallásra jellemző kifejezések előfordulási gyakoriságát a parlamenti választások időszakával vetettük össze, meglepő eredményre jutottunk. A választások előtti fél évben a vallásról, egyházakról egyre gyakrabban volt szó, majd a választás után 2 hónap alatt visszaállt az átlagos említési gyakoriság.

Elemzéseink igazolták, hogy a vallás és az egyházak akkor érdeklik a nyilvánosságot és a politikát, amikor a pártok közötti küzdelem a leghevesebb. A politika saját céljaira használja a vallást és az egyházakat. Amikor szüksége van rá, akkor előveszi, leporolja, fényezi, felmutatja. Amikor már nincs rá szüksége, visszateszi a kultúra vitrinjébe a többi érték közé, mint történelem, tudomány, nemzet, szolidaritás és a többi.

A rendszerváltást követően az egyházak ázsiója hirtelen megnövekedett. Minthogy a kommunista időszakban ki voltak zárva a nyilvánosságból, a cenzúra eltörlésével a figyelem a politikailag ártatlannak tűnő egyházak felé fordult. Nem csak Romániában vagy Magyarországon, hanem a keleti blokk összes országában fellendült a vallás és az egyházak iránti érdeklődés. Ám ez az időszak nem tartott sokáig, mert az egyházak mint nagy társadalmi intézmények maguk is a nyilvánosság, a közéleti és pártpolitikai küzdelem részévé váltak. Ahogyan a pártokba vetett bizalom csökkenni kezdett, úgy csökkent az egyházakba vetett bizalom is. Nem kellett sokáig várni, 1990 után néhány évvel már a vallási és egyházi valóság is pontosan leképezte a társadalom érdekviszonyait. A többségi egyház a többségi társadalom súlyát kapta, a kisebbségi a kisebbség súlytalanságát.

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata