Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

Orosz titkosszolgálatok és keresztény csempészek

Forrás: SZEMlélek értékmagazin | Szemlézés időpontja: 2021. január 22. 08:54

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Bár a Stasi és a KGB erőteljesen harcolt a Biblia terjesztése ellen a Szovjetunió területén, nyugati missziós társaságoknak mégis sikerült becsempészniük azt az országba.

Miközben Ann-Kathrin Reichardt - az egykori NDK titkosszolgálatai dokumentumainak átvizsgálásával megbízott hivatal tudományos munkatársa - az Állambiztonsági Minisztérium (MfS) és az orosz KGB közötti együttműködést kutatta, a történelem egy érdekfeszítő és szinte ismeretlen fejezetére bukkant: a Szovjetunióban zajló Biblia csempészésre. Hogy pontosan miről is van szó és hogy a titkosszolgálatok hogyan kísérelték meg ezt megakadályozni, Reichardt asszony a német katolisch.de portállal készített interjúban mesélt.

– Hogy kezdett foglalkozni bibliacsempészettel?

– Egy véletlennek köszönhetően. A Stasi Nyilvántartási Hatóság, ahol dolgoztam, évekkel ezelőtt egy nagy projektet indított, aminek tárgya az MfS és a szovjet KGB közötti együttműködés vizsgálata volt. Ezt ugyanis az 1950-es években, a Stasi indulási időszakában, még hiányosan kutatták. Legfőbb oka, hogy – kivéve Boris Jelcin elnöksége alatti időszakot – a mai napig sincsen hozzáférési lehetőségünk a KGB irataihoz. Ezért kutatásainknál majdnem teljesen az MfS iratanyagára vagyunk utalva. Ebben a hagyatékban bőséges információt lehetett találni a bibliai célú kutatáshoz.

– Milyen anyagot képzeljünk el?

– Lényegében „operativ eljárások"-ról szólt. Ilyeneket készítettek elő, amikor egyes személyeket megfigyeltek és jelentéseket készítettek róluk, vagy szükségessé vált közvetlen befolyást gyakorolni rájuk. Ezek kiegészültek aktákkal, az MfS nem hivatalos együttműködőiről – az úgynevezett IM-ekről. Valamint iratanyagok, amiket 1989 után a Stasi-együttműködők irodáiban leltünk fel. Ez gyakorlatilag egy cédulahalmaz volt, ami azonban nagy hasznunkra lett.

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata