Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

Trianon pünkösdje – Az evangélikus egyház a békediktátum után

Forrás: evangelikus.hu | Szemlézés időpontja: 2020. június 5. 09:49

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Száz évvel a trianoni döntés után sem nemzetként, sem egyházként nem sikerült még elvégeznünk a gyászmunkát. Trianon elsiratását az egyházak számára különösen is sok megpróbáltatást hozó 20. századi történetünk akadályozta meg. A békediktátum olyan sokkot jelentett, hogy erre az egyetlen természetes válasz csak az el nem fogadás, a „nem, nem soha” lehetett. A magyarlakta területeken is túlnyúló teljes revízió politikája is hozzájárult ahhoz, hogy Trianon után negyedszázaddal újabb tragédiába fusson nemzetünk. 1945 után Trianon tabuvá, a két világháború közötti történelmünk pedig hivatalosan az ország legsötétebb korszakává vált. 1989 után a szocializmus történetének feldolgozásával voltunk elfoglalva, csak az elmúlt tíz év figyelme fordult Trianon és az azt követő korszak felé – a kutatást és újragondolást zajos közéleti, politikai viták kísérik. Az evangélikus egyházunkat ért veszteségeket és a két világháború közti virágzásának történetét sem tártuk fel teljeskörűen. Ez az írás is csak nagy vonalakban, vázlatosan tudja bemutatni, mi történt velünk Trianonban és a következő két évtizedben.

A „boldog békeidők” (1867–1914) évtizedei az evangélikus egyház számára is a nyugodt építkezés korszaka volt. A lélekszám és a gyülekezetek száma folyamatosan gyarapodott, a fejlődést a rendszeres nemzetiségi konfliktusok sem tudták megakasztani. A 20. század elejére azonban már a válság jelei is láthatóvá váltak. Az értelmiség mindjobban elfordult az egyháztól, a népegyházi keretek megrogytak, a templomok kezdtek kiürülni. A kortársak egyesületeket, szociális intézményeket, iskolákat alapítottak, a tudomány és a hit összeegyeztetését célzó „modern teológia” kidolgozásával próbálkoztak, de átütő eredményt nem értek el.

Az első világháború borzalmai maguk alá temették a 19. század optimista, a protestánsok által is vallott világképét, amely szerint a haladás, a tudás széles körű terjesztése egy igazságos és szép világot fog elhozni. A trianoni békediktátum újabb csapást jelentett.

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata