Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

Vírus hozta pünkösdi kérdés: hol az ökumené?

Forrás: SZEMlélek értékmagazin | Szemlézés időpontja: 2020. május 29. 16:34

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Vasárnap családi okokból misére mentünk. Különleges ökumenikus tapasztalatban volt részem: mintha otthon lettem volna, amikor általános feloldozásban lehetett részem nekem is, protestáns vallású embernek.

A vírus helyzete különleges lehetőséget adott az egyházaknak arra, hogy a karizma és institúció, azaz lelki elhívatás és intézmény kettősségének harmóniáját megmutassák: a mit szabad és mit nem kérdése mellett tegyék fel magukban azt is, mire hív az Isten itt és most, és mire nem?

Az, hogy a római katolikus egyházban most lehetővé tették a gyakorlatban is az általános feloldozást, egy nagyon különleges ökumenikus tapasztalat, nyitás. (Vagy csupán az lehetne?)

Tudjuk, hogy korábban csak háborúban, életveszélyes helyzetekben gyakorolták ezt a formát. A II. Vatikáni Zsinat óta vált lehetővé, hogy más esetekben is, például búcsújáró helyeken alkalmazzák ezt a bűnbánati formát. Az illetékes római kongregáció annak idején igyekezett ezt a kérdést is tisztázni (AAS 1972:510). Az általános feloldozásnak négy feltétele van: bűnbánat, a bűnbánat külső jele, elégtétel, valamint később pótolni kell az egyéni gyónást, ha erre alkalom adódik. De ez nem kötelező, mivel akkor arra gondolhatnánk, hogy nem volt igazi a feloldozás. Súlyos esetekben persze mindenképpen szükség van az egyéni gyónásra a római katolikus egyházban.

De a lényeg mégiscsak azon van, hogy Krisztus valóban eltörli a bűnt! A gyónás lényege nem az, hogy formálisan eldarálom azt, amit elkövettem, és mintegy lelki zuhany után élek tovább úgy, ahogy eddig. Az üzenet az, hogy irgalomban élünk! Bánatom csak megpecsételi azt, hogy Isten mindig is irgalmában tart engem és mindenkit.

Azt hiszem, minden egyháznak megvannak az erősségei és gyengéi. Nálunk, reformátusoknál hiányzik a bűnbánat és feloldozás konkretizálása. Néha az a benyomásom, hogy ha általában vagyunk bűnösök, általában is élünk a kegyelemmel. De a római katolikus egyházban talán az a véglet jelenik meg időnként, hogy még az irgalmat is egyfajta kazuisztika keretébe terelik.

Pünkösd ünnepe felé haladunk. Isten Lelke önmagunk, szűkösségeink fölé emel. Olyan közösséget formál, amit mi soha nem tudnánk megalkotni. Kicsi pünkösd volt számomra az, hogy jelen lehettem egy olyan bűnbánatban, részt vehettem a bocsánat gesztusában úgy, mint bárki más is. Az irgalmas kéz kinyúlása most engem is belehúzott a közösségbe, hála neked vírus!

Hol is van ökumené?

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata