Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

A te múltad a mi múltunk - A totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapjára

Forrás: WMN | Szemlézés időpontja: 2020. augusztus 23. 09:46

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Augusztus 23-án tartják a totalitárius diktatúrák – a nácizmus, a fasizmus és a kommunizmus – áldozatainak európai emléknapját. Az ebben a formában 2011 óta megtartott emléknapot az Európai Unió hívta életre azzal a céllal, hogy ne merülhessenek feledésbe az ezekhez a rezsimekhez köthető események. Hogyan alakult ki ez az emléknap? Miért éppen augusztus 23-án tartják? Mi indokolja, hogy a fent említett rendszerekre a totalitárius diktatúra gyűjtőfogalmat használjuk? A kérdésekre Szőts Zoltán Oszkár történész, az Újkor.hu főszerkesztője válaszol.

- Mi az a totalitárius rendszer?

- Totalitárus rendszernek vagy berendezkedésnek azt a kormányzati formát nevezzük, amikor az állam teljes kontroll alatt tartja a társadalom valamennyi szegmensét, beleértve az önállóságukról lemondó vagy attól megfosztott embereket is. A fogalmat már az 1920-as években használták, kezdetben Olaszországban és Németországban jelent meg. A totalitarizmus egyik legnagyobb hatású irodalmi ábrázolása 1949-ből származik: George Orwell alkotta meg sokak által ismert 1984 című regényében, tökéletesen mutatva be az egyén kiszolgáltatottságát:

„S mindeközben agya egyik részével azon töprengett, hogy vajon mikor fogják agyonlőni. „Minden tőled függ” – mondta O’Brien, ő azonban tudta, hogy semmiféle tudatos cselekedettel nem hozhatná közelebb ezt a pillanatot. Lehet, hogy tíz perc múlva lövik agyon, lehet, hogy tíz év múlva. Lehet, hogy évekig magánzárkában fogják tartani: lehet, hogy kényszermunkatáborba küldik; lehet, hogy egy időre szabadon bocsátják, mert néha ezt is megteszik. Teljesen elképzelhető az is, hogy mielőtt agyonlőnék, még egyszer lejátsszák letartóztatásának és vallatásának egész színjátékát. Csak az a bizonyos, hogy a halál sohasem következik be a várt pillanatban.”

 

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata