Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

"A tudást senki nem veheti el tőlünk"

Forrás: SZEMlélek értékmagazin | Szemlézés időpontja: 2020. augusztus 12. 07:57

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Laboda Lilla romológus, szociális munkás sorsfordító története.

– Milyen családi körülmények között nőtt fel?

– Szerencsésnek gondolom magam, mert szerető, támogató családban nőhettem fel. Szüleim mindent biztosítottak, hogy boldog gyerekkorunk legyen a testvéremmel. Édesanyám oláh cigány, édesapám nem cigány származású. Azt gondolom, családomban anyukám volt az úttörő, aki személyes példájával motivált a tanulásra engem és a nővéremet is. Édesanyámat a cigány hagyományokhoz mérten fiatal korban kéretni szerették volna, de ekkor papóm azt mondta neki, eldöntheti, mit is szeretne: férjhez megy vagy tanul. Ő a tanulást választotta, azóta négy diplomával és PhD fokozattal is rendelkezik. Így számomra sem volt kérdés, hogy gimnáziumba, majd egyetemre jelentkezek. 2013-ban felvételt nyertem a Pécsi Tudományegyetem romológia szakára, melyből sikeresen lediplomáztam. Tanulmányaimat folytatva mesterképzésre jelentkeztem. A romológiával jó párosításnak gondoltam a szociális munkát, melyeket ötvözve kamatoztatni tudok munkám során. Mindig is a hátrányos helyzetű embereket szerettem volna segíteni, talán azért, mert ebbe nőttem bele. Édesanyám a Khetanipe a Romák Összefogásáért Egyesület elnöke már 20 éve, így rengeteg időt töltöttem a civil szervezetben, az egyetemi éveim alatt pedig elkezdtem főállásúként dolgozni a szervezetben. Fő tevékenységünk az oktatás, nevelés, emellett számos programot valósítunk meg a városban. Pécsen két romák lakta szegregátumban működtetünk közösségi házat. Kezdetben István-aknán dolgoztam, ahol korai fejlesztést valósítottunk meg, jelenleg pedig a Hősök terén a tanoda programért vagyok felelős.

– Miért jelentkezett roma szakkollégiumba?

– Amikor beadtam egyetemi jelentkezésemet automatikus volt, hogy a Wlislocki Henrik Szakkollégiumba is jelentkezem. Nővérem ekkor már tagja volt annak a közösségnek, ezáltal némileg beleláttam a szakkollégium működésébe és programjaiba. Amikor bekerültem az egyetemre, a legfőbb elvárásom a szakkollégiumtól az volt, hogy segítse a tanulmányaimat és biztosítsa azt az anyagi hátteret, amire szükségem van ahhoz, hogy eljussak a diploma megszerzéséig. Visszagondolva úgy látom, ennél sokkal többet adott! Kaptam egy olyan közösséget, melyet szinte családomnak nevezhetek. Az itt szerzett barátokra a mai napig bármikor számíthatok. Mindemellett a szakkollégium segítségével sikerült bekerülnöm a tudományos kutatások világába is. Számos kutatásban vettem részt, konferencián adtam elő és publikálhattam. A szakkollégiumi jelentkezés életem egyik legjobb döntése volt.

– Érte-e Önt a származása miatt diszkrimináció?

– Számos ilyen helyzetbe kerültem. Van olyan üzlet, amit direkt elkerülök, mert a biztonsági őr követése már frusztráló, volt alkalom arra is, hogy testvérem és az én táskámat is ok nélkül kipakoltatta egy őr egy ruhaüzlet kijáratánál.

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata