Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

Igazságszolgáltatás vagy jogszolgáltatás?

Forrás: SZEMlélek értékmagazin | Szemlézés időpontja: 2020. június 5. 16:17

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Akár a tegnapi Trianon-emléknapra, akár az amerikai eseményekre gondolunk, sokunkban felmerül a kérdés: hol itt az igazság? Vajon nem lehetséges, hogy nagyon megváltozott a jog és az igazság szavak jelentése?

Ha a világhálóra kattintva az igazság és jogszolgáltatás szavakat beírjuk, se szeri, se száma a bejegyzéseknek. Sok ember érzi úgy, hogy a jog védelme ugyan zajlik, de eközben lábbal tapodják az igazságot. Amikor Taylor Hackford Az ördög ügyvédje című filmje megjelent, akkor egy társadalmi kétségbeesést vitt vászonra: vajon a mai demokráciákban nem történt-e alapvető elcsúszás a jog és az igazság értelmezésében?

Luther Márton 1517-ben írt híres 95 pontjának kiadványa ezzel a szópárral kezdődik: Az igazság kiderítése. Ő is ebben a kétségbeesésben írta meg tételeit: vajon a pápa jogos kérése igazságos-e? Vajon az, hogy ő Róma püspöke – és a tételek alapján Luther nagy tisztelettel fordult felé – elegendő érv-e arra, hogy igazságos legyen a nevében kimondott szó? Luther a lelkére hallgatott, és az igazságot kutatta a jog képviselőivel szemben. De nem ezt tette-e Jézus, amikor a szegény özvegyasszony nevében igazságszolgáltatásért kiáltott? Nem fogadta el a korabeli jogszolgáltatást, hanem szembefordult vele.

Két véglettel találkozunk. Az egyik egy elképzelt igazságosság és méltányosság nevében követeli a dolgok helyreállítását. Sajnos nyilvánvaló tény, hogy a földön sokféle igazságértelmezés létezik, és ez soha nem lesz egységes. Azonban ott van a másik oldal is, amelyik cinikusan képünkbe vágja a jogászi közhelyet: itt bizony a jog emberei a törvények alapján jogszolgáltatást végeznek, mert ez a dolguk. Úgysem létezik olyan helyzet, amikor minden érintett fél ugyanazt az értelmet adja a valóságnak, mint a másik! És ezek a cinikus szavak teljhatalmat adnak azoknak a jogi megfogalmazásoknak, amelyek cirkalmas mondatokat fűznek egymáshoz, és verdiktet mondanak emberek feje fölött anélkül, hogy azt bárki egyáltalán megértené. Szabad a pálya, kedves pilátusok, hiszen úgysincs igazság!

A közéletben mégis ott rejtőzködik az igazság szomja, és létezik egyfajta közösségi közérzet is. Szavak vannak, szövegelés megy, de nincs mögöttük senki és semmi, csak a hivatalnokok jó meleg székeinek a tologatása.

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata