Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

Meghallgatta az Európai Parlament az SZFE ügyében szemben álló feleket

Forrás: Papageno | Szemlézés időpontja: 2020. október 27. 12:52

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Október 27-én az Európai Parlament meghallgatást tartott a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem átalakításának ügyében. A beszélgetés a kulturális bizottságában zajlott, melynek célja, hogy európai szinten is sor kerüljön az eszmecserére. Hivatalosan semmilyen döntést nem hoznak az ügyben.

A bizottság elnöke elmondta, hogy a beszélgetés azért fontos, mert az egyetem átszervezése megsérti az oktatás szabadságát, ami európai alapjog. Az egyeztetésre a szemben álló felek két-két képviselőjét hívták meg. A kormány részéről György László államtitkárt, a kuratóriumból Vidnyánszky Attila elnököt, az egyetemről pedig Upor László egykori megbízott rektorhelyettest, valamint Milovitz Hannát, a hallgatói önkormányzat tagját.

György László négy perces felszólalásában elmondta, hogy elengedhetetlen, hogy szakmai vita folyjon méghozzá a magyar felsőoktatás megújítását szem előtt tartva. Beszédében leszögezte, hogy külföldi modellek alapján szeretnék közelebb vinni az egyetemeket a szakmához, miközben az intézményi autonómiát az alaptörvény garantálja. György László hozzátette, hogy nyolc egyetemnél volt ilyen modellváltás, ebből hét sikeresen lezajlott, csak az SZFE ügyében akadtak gondok. Szerinte 12 alkalommal találkozott a kormány és az egyetem vezetése. Elmondta, hogy a világ top 10 filmművészeti egyeteme mind magánkézben van, a legtöbb Oscart pedig azok nyerik, akik magánképzésen tanulnak. Ezután arról beszélt, hogy milyen sikeres lett Andy Vajna időszaka alatt a magyar filmipar.

Upor László kiemelte, hogy az SZFE egy kis egyetem, de az elmúlt héten mégis 15 ezer embert vonzott az utcára Budapesten. Véleménye szerint az átalakítást kikényszerítették, amivel egyidőben elveszítették az autonómia minden biztosítékát. Upor László hozzátette, hogy bár magánosításról beszélnek, az alapítványi egyetemek közpénzt kapnak, méghozzá ellenőrizetlenül, az autonómia pedig végeredményben a minisztérium által kinevezett kuratóriumra száll az egyetem helyett, vagyis megvan az esélye az egyetem életébe való súlyos beavatkozásnak. Upor az említett egyeztetésekre reagálva elmondta, hogy az ő álláspontjaikat egyszer sem vették figyelembe, majd hozzátette, hogy az egyetem nem fogja feladni a küzdelmet azzal a kuratóriummal, aki csak közleményekben kommunikál és ha kell, és naponta változtat a szabályokon.

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata