Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

Rég nem látott magyar egység

Forrás: Népszava Online | Szemlézés időpontja: 2020. május 3. 07:10

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Még sok százezer aláírás hiányzik a Székely Nemzeti Tanács uniós polgári kezdeményezése sikeréhez. A legnagyobb segítséget eddig az összefogó magyar civil társadalom - és a román államfő nyújtotta.

Május 15-e körül fogadhatja el Vera Jurová jogállamiságért is felelős igazságügyi európai uniós biztos kabinetje a folyamatban lévő uniós polgári kezdeményezések határidejének meghosszabbítását, tudtuk meg brüsszeli forrásból. Magyar szempontból ez azért fontos, mert a nemzeti régiókra vonatkozó európai polgári kezdeményezés aláírásgyűjtési határideje május 7-én lejár, a szükséges egymillió aláírásból pedig csak fele gyűlt össze. A beterjesztő Székely Nemzeti Tanács (SZNT) ugyan hat hónap halasztást kért, de vélhetően egységesen, minden folyamatban lévő polgári kezdeményezésre vonatkozóan (összesen 15 ilyen van) a karantén idejével hosszabbítják meg a határidőt.

A nemzeti régiókat célzó aláírásgyűjtés egyike azon kevés ügyeknek, amely mellett a határon belüli és kívüli magyarok politikai hovatartozástól függetlenül egységesen felsorakoztak.

A magyar parlamenti pártok, a DK kivételével, mind támogatják a kezdeményezést, az aláírók között pedig egyszerre van ott Karácsony Gergely és Kocsis Máté, Varga Judit és Fekete-Győr András, de Jordán Tamás színházigazgató és az Edda frontembere, Pataki Attila is. Az aláírásgyűjtés meghosszabbítását is nemcsak a kezdeményezők, hanem a Momentum és az RMDSZ képviselői is kérték.

Az összefogás nem véletlen. Az uniós kisebbségekért, őshonos kultúrákért, mint a székely, a baszk, vagy a katalán zajló aláírásgyűjtés egyszerre nemzeti és uniós finanszírozási ügy. Ezek a nemzeti kisebbségek jelenleg kormányaikon keresztül jutnak uniós pénzekhez és gyakran diszkriminatív, igazságtalan elosztás áldozatai. A cél az, hogy a jövőben ezek a régiók közvetlenül pályázhassanak uniós forrásokért. A közvetlen finanszírozás pedig nem csak a nemzeti kisebbségek ügye, ezért a lehetőségért lobbizik sok más, ugyancsak diszkriminatív forráselosztástól szenvedő fejlesztési régió.

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata