Hírek nyitott szemmel, nyitott lélekkel

115 éves a relativitáselmélet

Forrás: WMN | Szemlézés időpontja: 2020. július 2. 09:32

Ez egy szemlézett tartalom - nem mi írtuk. A cím alatt látható, hol jelent meg a teljes írás. Nem azért tesszük közzé, mert egyetértünk vele, hanem mert a témát alkalmasnak tartjuk a párbeszédre, akár az ellenvélemények kifejtésére.

Amikor Albert Einstein a mozgó testek elektrodinamikájáról megírta értekezését, még nem tudhatta, hány ember fog mások testének mozgatásából élni és hányan fognak azon aggódni, hogy vajon idejében odaérnek-e tömegközlekedéssel az edzésükre. És gyanítom, hogy bármilyen nagy koponya volt is, azt sem tudhatta, hogy a kifogásgyártás remek alapanyagát alkotta meg azzal, hogy a hétköznapi emberek számára is elérhetővé vált a fordulat: minden relatív. Kökéndy Ákos középiskolai "relatív" fizikatanár most leleplezi, mi is áll a világ legnagyobb felfedezése mögött, méghozzá úgy, hogy bárki megértse (sőt szórakozva tanuljon)!

A fizikában az az elképesztő, hogy olyan hétköznapi dolgokkal foglalkozik, mint a fény, a mozgás, az idő, a tömeg és olyan láthatatlan erőkig jut, mint a mágnesesség vagy a gravitáció. A miértek, a törvényszerűségek, a rendszer megértése kívánja azt az erőfeszítést, amitől sokan megijednek és ha nincs mellettük valaki, aki elhiteti velük, hogy ez az út nem járhatatlan, csak meg kell mozdulni, akkor el sem indulnak rajta.

Ne legyenek illúzióink, a relativitás elméletének alapos megértése egy gondolati Mont Blanc, ezt felkészülés nélkül meghódítani nem lehet. De ránézni, a lábánál táborozni és csodálni az egészet, az azért elérhető bárkinek.

A relativitást mindenki ismeri: a buszsávban száguldó buszon ücsörögve a buszsofőrhöz képest nyugalomban vagyok, de a megállóban várakozó kollégámhoz képest mozgok. Az tehát, hogy mekkora a sebességem, attól függ, hogy mihez viszonyítok. Egy lustálkodó kamasz vagy az egész éjszakás sorozatdarálástól kiterült forgalomirányító is elképesztő sebességgel száguld, ha figyelembe vesszük, hogy az a Föld, amin fetrengenek, velük együtt forog, miközben kering a kozmoszban száguldó Nap körül. Ez a kozmikus nézőpont azonban nem nyugtatja meg a kamasznak rimánkodó anyát, vagy a forgalomirányítót hiába váró főnököt, ugyanis ők nem egy távoli ponthoz képest szeretnék látni a mozgást, hanem a saját maguk mozgásához képest.

A relativitás ilyen érzékelése nagyon régóta kísér minket, az ókori kamaszokról és forgalomirányítókról rengeteg írásos emlék maradt fenn.

 

Mi a szemle?
Változatos médiatartalmak rendszeresen frissülő, mértéktartó válogatása.

Kiknek szól?
Akik kiegyensúlyozott támpontot keresnek a médiazajban, mert elegük van a szekértábor-logikából.

Kik vagyunk?
Elkötelezett sajtómunkások, akik hisznek a tájékozottság értékében.

Ha szeretnéd, hogy a saját honlapodon is megjelenjenek a legfrissebb szemlék, vagy üzenni szeretnél a szerkesztőknek, ide írhatsz nekünk levelet:

a Szemle.hu csapata